تکنولوژی جراحی

.: سایتی کاملا علمی مرتبط با رشته کارشناسی اتاق عمل

تکنولوژی جراحی

.: سایتی کاملا علمی مرتبط با رشته کارشناسی اتاق عمل

این وبسایت جهت افزایش اطلاعات دانشجویان کارشناسی اتاق عمل، تکنیسین ها، تکنولوژیست ها و پرسنل بیمارستان ها ایجاد شده است.

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۲۴ شهریور ۹۷، ۱۵:۰۱ - دستگاه جوجه کشی ایران جوجه
    عجب
نویسندگان
وبلاگ های دوستان

۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۲ ثبت شده است

شروع بکار بلاگ

۳۱
ارديبهشت

surgen

این بلاگ در آینده تمامی نیازهای آموزشی دانشجویان رشته اتاق عمل را بر آورده خواهد کرد. لطفا شکیبا باشید.

با تشکر

  • ۰ نظر
  • ۳۱ ارديبهشت ۹۲ ، ۱۸:۰۹
  • ۹۶۷ نمایش
  • احد لطیفیان

تعریف رشته:

رشته کارشناسی اتاق عمل شاخه ایی از علوم پزشکی است که طی این دروه دانشجویان با تکنولوژی های نوین جراحی تخصصی و فوق تخصصی آشنا شده و کمک به اداره بیمار قبل و حین و بعد از عمل را می آموزند. دراین رشته تمام واحد های تخصصی جراحی توسط جراحان آموزش داده می شود و فرد کارشناس پروسه های جراحی های مختلف را فراگرفته ولی به تنهایی جراحی نمی کند وبه جراح کمک می کند تا جراحی کند وعمل به سوی موفقیت پیش برود.دانش آموختگان این رشته ۱۳۰ واحد که شامل دروس عمومی و  تخصصی و کارآموزی در حیطه جراحی می باشد را  می گذرانند.


 

تاریخچه رشته:

در سراسر دنیا برنامه اتاق عمل به دو صورت ارائه می شود. در حالت اول دانش آموختگان رشته ی کارشناسی پرستاری پس از کسب مدرک کارشناسی در یک دوره ی 1 ساله تا 2 ساله برای ورود به اتاق عمل آموزش می بینند در حالت دوم در مقطع کاردانی آموزش های عمومی اتاق عمل را گذرانده و برای ایفای نقش فرد سیرکولر و اسکراب آماده می شوند.

طبق استاندارهای انجمن تکنولوژیست های جراحی که توسط دانشکده جراحی آمریکا , انجمن بیمارستان های آمریکا و انجمن پرستاران اتاق عمل پایه گذاری شده است. کمک اول جراح در سه سطح پایه و عمومی و تخصصی تربیت گردیده که این افراد می توانند یک پزشک و یا  یک پرستار دوره دیده اتاق عمل (پرستار که دوره اتاق عمل را گذرانده) و یا یک تکنولوژیست جراحی که یک دوره آموزشی اضافه 1.5 تا 2.5 ساله را گذرانده  و دارای مدرک مجوز کار برای ایفای نقش کمک اول جراح می باشد.

با نگاهی به استانداردهای این انجمن برای ایفای نقش اسکراب , تکنولوژیست اتاق عمل باید در سه سطح آموزش ببیند. در سطح اول فرد برای عمل های عمومی آماده می شود و در سطح دوم برای ایفای نقش در عمل های تخصصی و فوق تخصصی و در سطح سوم فرد توانمندی های لازم تئوری و عملی را در حوزه ی مدیریتی به دست خواهد آورد.

در ایران از سال 1366 آموزش دانشجویان در رشته ی اتاق عمل در دانشکده پرستاری و پیراپزشکی آغاز شد و از سال 87 همگام با پیشرفت سریع تکنیک های جراحی و رشد فزاینده جراحی های میکروسکوپیک و رباتیک لزوم آموزش در مقطع کارشناسی ناپیوسته و پیوسته اتاق عمل جهت ارتقا سطح توانمندی دانش آموختگان مطرح گردید و اجرایی شد.


 

ضرورت وجود حرفه و ارتقای حرفه ایی:

تکنولوژیست های اتاق عمل عضو مهمی از تیم بهداشتی بوده و که در تماس نزدیک با جراحان , متخصصان بیهوشی و پرستاران در راستای تامین مراقبتی مطلوب برای بیماران فعالیت می کنند و از آنجا که زیربنای رشد و توسعه یک حرفه, آموزش آن حرفه می باشد انتظار می رود تا سال 2012 میزان نیاز به تکنولوژیست های اتاق عمل سریعتر از حد متوسط افزایش یابد. علت این امر افزایش تعداد و انواع اعمال جراحی و رشد جمعیت و افزایش میزان سالمندی است.زیرا افراد سالمند نیاز به اعمال جراحی بیشتری دارند و و از طرفی تغییرات وسیع و چشمگیر موجود در تکنیک های جراحی نیازمند هم سطح شدن تکنیسین های جراحی با نقش ها و وظایف جدید می باشد.


 

چشم انداز رشته:

نظر به اینکه این رشته کاملا نوپا بوده ولی طبق استانداردهای جهانی و براساس یک برنامه ی آموزشی هدفمند دانش آموختگان این رشته بعد از اتمام تحصیل نه تنها به عنوان یک کارشناس تخصصی در ارتقا سطح کیفی پروسه های جراحی در کنار متخصصان جراحی در اتاق عمل فعالیت می کنند, بلکه قادر به ارائه خدمات اثربخش در جهت ارتقای سطح سلامت جامعه بشری در کشور و سطح بین المللی می توانند ایفای نقش کنند.

درحال حاضر کارشناسی ارشد این رشته وجود ندارد ولی در آینده ای نزدیک کارشناسی ارشد و حتی دکتری آن نیز برای ادامه تحصیل به دانشجویان ارائه خواهد شد ولی راه برای ادامه تحصیل در این رشته در حال حاضر بسته نیست بلکه دانشجویان می توانند در مقاطع بالاتری نظیر رشته های فوق ادامه تحصیل دهند:

-  آناتومی

- فیزیولوژی  

- بیوتکنولوژی

- نانوتکنولوژی

- نانوبیوتکنولوژی

- پرستاری با گرایشات مختلف 

- و سایر رشته ها نظیر علوم غذایی , تغذیه , مدیریت و ....  .


 

فرصت های شغلی:

افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند قادر به فعالیت در مراکز بیمارستانی و کلینیک ها و درمانگاه ها ومطب ها و اتاق عمل و ریکاوری و مراکز جراحی سرپایی و مراکز اندوسکپی و مراکز رادیولوژی مداخله ایی و مراکز لیزرتراپی  وهم چنین در اورژانس که به صورت خصوصی و نیمه دولتی و یا دولتی اداره می گردد, به عنوان  سیرکولر(فرد غیر استریل می باشد و احتیاجات ضروری را در حین جراحی فراهم می کند و حق نزدیکی به بیمار را ندارد) و اسکراب (فرد استریل می باشد که در یک محیط یک متری در کنار جراح و با همراهی جراح عمل را انجام می دهند) مشغول شوند وفرصت های شغلی زیر را برعهده بگیرند:

- کمک اول جراح

- سوپروایزر اتاق عمل

- مهندسی تجهیزات پزشکی

- کارشناسی فنی در مراکز تجهیزات پزشکی

- آموزش دانشجویان اتاق عمل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

- همکاری با راه آهن برون شهری جهت انجام عمل های سرپایی در وضعیت اورژانس

- همکاری با سازمان های پزشکی ارائه دهنده پروسیجرهای جراحی فوق تخصصی


  • احد لطیفیان